Dolina Wachau znajduje się w Austrii, w regionie Dolna Austria, wzdłuż malowniczej rzeki Dunaj, pomiędzy miastami Melk i Krems an der Donau. Ten region słynie z historycznych winnic, urokliwych miasteczek i zapierających dech w piersiach krajobrazów.
- Melk – znane z imponującego opactwa benedyktyńskiego, które wpisane jest na listę UNESCO.
- Dürnstein – malownicza miejscowość z ruinami zamku, gdzie więziony był Ryszard Lwie Serce.
- Krems an der Donau – historyczne miasto, które jest kulturalnym sercem regionu i bramą do Doliny Wachau.
- Spitz – urokliwa miejscowość znana z winnic i malowniczych widoków.
- Weißenkirchen in der Wachau – słynie z gotyckiego kościoła i pięknych wzgórz pokrytych winnicami.
Językiem urzędowym w Dolinie Wachau jest niemiecki. W miejscowościach turystycznych można jednak bez problemu porozumieć się po angielsku.
W Dolinie Wachau obowiązuje czas środkowoeuropejski (CET). Nie ma różnicy czasu względem Warszawy – jeśli w Warszawie jest 12:00, to w Dolinie Wachau również jest 12:00.
Dolina Wachau jest najpiękniejsza od kwietnia do października. Wiosna to czas kwitnienia moreli, a jesień zachwyca kolorami winnic i jest najlepszym okresem na degustacje win. Lato bywa tłoczne, ale pogoda sprzyja spacerom i rejsom po Dunaju.
W sezonie wysokim (maj-wrzesień) ceny noclegów są wyższe, a atrakcje turystyczne bardziej zatłoczone. Zimą region jest spokojniejszy, a ceny noclegów i restauracji bywają niższe. Warto jednak pamiętać, że niektóre atrakcje mogą być zamknięte poza sezonem.
Wiosną odbywa się Festiwal Kwitnących Moreli, a jesienią – tradycyjne święto wina, Wachauer Weinherbst. To idealny moment, by poznać lokalną kulturę i spróbować świeżych win.
Jeśli nie lubisz tłumów, podróż w kwietniu lub październiku to świetny wybór. Pogoda jest nadal przyjemna, a ceny bardziej przystępne.
W Dolinie Wachau, podobnie jak w całej Austrii, obowiązuje euro (EUR). Przykładowy kurs wymiany to ok. 4,60 PLN za 1 EUR.
Karty płatnicze są powszechnie akceptowane, zwłaszcza w miastach i większych restauracjach. W małych sklepikach lub na lokalnych targach warto mieć przy sobie gotówkę.
Najlepiej wymieniać walutę w kantorach w Polsce przed wyjazdem. Na miejscu można skorzystać z bankomatów, które znajdują się w większych miejscowościach.
Najwygodniejszym sposobem zwiedzania Doliny Wachau jest podróż rowerem lub rejs po Dunaju. Dla osób preferujących komunikację publiczną dostępne są autobusy i pociągi, które łączą główne miejscowości.
Bilet jednorazowy na autobus lub pociąg kosztuje około 2,50 EUR (ok. 11,50 PLN). Wynajem roweru to koszt 15-20 EUR za dzień (ok. 70-92 PLN).
Dla osób chcących zwiedzić region na własną rękę wynajem samochodu to dobra opcja. Drogi są w dobrym stanie, a ruch umiarkowany. Parkingi w mniejszych miejscowościach są zwykle bezpłatne.
Dla turystów z Polski korzystanie z roamingu jest opłacalne dzięki regulacjom unijnym – ceny są takie same jak w Polsce. Jeśli jednak potrzebujesz dużych ilości danych, warto rozważyć zakup lokalnej karty SIM.
WiFi jest powszechnie dostępne w hotelach, kawiarniach i niektórych środkach transportu publicznego.
Wygodne buty to podstawa – wiele atrakcji wymaga spacerów po nierównym terenie. Latem warto zabrać lekki ubiór i kapelusz, zimą ciepłą kurtkę i szalik.
Krem przeciwsłoneczny, mała apteczka z podstawowymi lekami, parasol oraz aparat fotograficzny to must-have podczas zwiedzania Doliny Wachau.
Najbliższym lotniskiem jest Wiedeń-Schwechat (VIE), oddalone o około 90 km od Doliny Wachau.
Bezpośredni lot z Polski, np. z Warszawy, trwa około 1,5 godziny.
Bezpośrednie połączenia oferują m.in. LOT, Austrian Airlines i Ryanair.
Lokalna kuchnia Doliny Wachau to połączenie tradycyjnych smaków austriackich z lokalnymi produktami. Warto spróbować: