Program
DZIEŃ 1
Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: stronie operatora. Wylot do Gruzji - Kutaisi. Po przylocie transfer do hotelu w okolicach Batumi, czas wolny i nocleg (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu).
DZIEŃ 2
Po śniadaniu zwiedzanie Batumi. Stolica Adżarii jest dziś najsłynniejszym kurortem nadmorskim Gruzji. Powszechnie znane są tutejsze plaże oraz jedna z najdłuższych na świecie promenada przyciągająca rzesze turystów. Podziwiać tu można także urokliwe uliczki, eleganckie kamienice, świątynie różnych wyznań i subtropikalną roślinność. Śpiewające fontanny, kluby nocne, delfinarium, różnorodne atrakcje - wszystko to czyni miasto pełnym życia i niepowtarzalnym. Zobaczymy starą i nową część miasta, promenadę z Wieżą Alfabetu i rzeźbą „Ali i Nino”, plac i statuę Medei nawiązującą do mitu o złotym runie. Przejedziemy również aleją im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Po południu odwiedzimy miejscowy ogród botaniczny. Adżaria jest jedynym rejonem Gruzji, którego klimat określa się jako tropikalny. Z tego powodu szata roślinna jest tu znacznie bogatsza niż w pozostałej części rejonu. Podczas zwiedzania lunch w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu na nocleg.
DZIEŃ 3
Śniadanie w hotelu. Czas na wypoczynek, kąpiele morskie i słoneczne, udział w wycieczkach lokalnych itp. Nocleg.
DZIEŃ 4
Po śniadaniu przejazd w okolice Kutaisi. Samo miasto zamieszkałe jest od 4000 lat, było stolicą antycznego królestwa Kolchidy, do którego wg legendy przybył Jazon z Argonautami po złote runo. Dziś dawna Kolchida przyjęła administracyjną nazwę Imeretia, region słynie z przepięknych krajobrazów. Zobaczymy tu kanion Martwili (przy sprzyjającej pogodzie i odpowiednim stanie wody rejs łódkami - płatny dodatkowo ok. 5 EUR/os.), odbędziemy spacer pod malownicze wodospady. Następnie odwiedzimy jaskinię Prometeusza znaną ze wspaniałych form krasowych. W pobliżu miasta zwiedzimyrównież klasztor Gelati (lista UNESCO) uważany za jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Gruzji. Podczas zwiedzania obiad. Powrót do hotelu na nocleg.
DZIEŃ 5
Po śniadaniu wycieczka w góry Adżarii. Najpierw zobaczymy doskonale zachowane mury fortecy w Gonio – od kilku lat z powodzeniem pracują tu polscy archeolodzy. Następnie zobaczymy wodospad w Makhuntseti i zabytkowy kamienny most Tamary. Odwiedzimy też winiarnię gdzie spróbujemy adżarskich win. Wycieczkę zakończymy obiadem u gościnnych adżarskich gospodarzy. Powrót do hotelu na nocleg.
DZIEŃ 6
Śniadanie w hotelu. Czas na wypoczynek, kąpiele morskie i słoneczne, udział w wycieczkach lokalnych itp. Nocleg.
Zachęcamy do udziału w 2-dniowej wycieczce fakultatywnej (dodatkowo płatna ok. 190 EUR/os.) w góry Wysokiego Kaukazu (zalecane cieplejsze ubranie) - Swanetia, Mestia i Uzhguli. Cała kraina Swanetia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO . Uzhguli jest najwyżej położoną osadą w Europie, z przepiękną panoramą na szczyty Wysokiego Kaukazu. Odwiedzane po drodze Zugdidi słynie z pięknego pałacu oraz ogrodów królewskich dynastii Dadiani. Pałac jest obecnie placówką muzealną, w której znajduje się wiele unikatowych eksponatów. Jednym z nich jest maska Napoleona. Szczegółowy program wyjazdu przedstawi rezydent.
DZIEŃ 7
Śniadanie w hotelu. Czas na wypoczynek, kąpiele morskie i słoneczne, udział w wycieczkach lokalnych itp. Nocleg.
DZIEŃ 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10:00).
Następnie transfery:
- dla klientów pozostających na dodatkowy tydzień pobytu - przejazd do wybranego hotelu i pobyt w dniach 8-14, a 15 dnia wylot do Polski
- dla klientów powracających do Polski - transfer na lotnisko w Kutaisi i powrót do Polski.
Uwagi do programu
- ww. program należy traktować ramowo i może on ulec zmianie z zachowaniem wszystkich pozycji zwiedzania.
- kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
- pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
- w Gruzji, poza plażami Batumi, od turysty oczekiwany jest skromny ubiór: mężczyźni powinni mieć długie spodnie, kobiety sukienki /spódnice za kolana, jeżeli kobieta decyduje się na spodnie, powinny być do kostek. Wszyscy (zarówno kobiety jak i mężczyźni) powinni mieć okryte ramiona, kobiety nie powinny nosić bluzek z głębokimi dekoltami. Bardzo prosimy stosować się do powyższych wytycznych- inaczej turyści mogą nie zostać wpuszczeni do zwiedzanych obiektów.
- wygodne buty. Wiele atrakcji wymaga podejść po kamienistych drogach pod górę. Pamiętajmy, że na każdej trasie pokonujemy odcinki przez góry, gdzie pogoda może znacznie różnić się od upalnych dolin. Przyda się cieplejsze okrycie chroniące również przed deszczem oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Uwaga! nie chodzi o kurtki zimowe.
- dla pań bardzo przydatna będzie chusta w Gruzji i Armenii w wielu obiektach sakralnych od kobiet oczekuje się nakrycia głowy.
-w Gruzji będzie konieczność wymiany pieniędzy na lokalną walutę – gruzińskie lari (GEL). Aktualne kursy można sprawdzić /porównać na www.xe.com.
- lokalne bankomaty i terminale płatnicze przyjmują karty banków zagranicznych. W mniej rozwiniętych rejonach należy jednak posługiwać się gotówką.
- w Gruzji działają telefony polskich operatorów GSM. Pytania odnośnie opłat za usługi w roamingu prosimy kierować bezpośrednio do operatorów.
- w Gruzji w dalszym ciągu najpopularniejszym językiem obcym jest rosyjski. Wbrew utartemu przekonaniu Gruzini nie mają nic przeciwko posługiwaniu się tym językiem.
- na wszystkie leki wwożone do Gruzji Klienci powinni mieć recepty/zaświadczenia lekarskie (wraz z tłumaczeniami na język gruziński lub angielski), a zestaw mieć w bagażu podręcznym. Inaczej mogą zostać rozpakowane główne bagaże a leki bez zaświadczeń mogą zostać zatrzymane. Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty, w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe. Jednocześnie uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w tym zakresie bardzo restrykcyjnie. Obowiązuje absolutny zakaz wwożenia do Gruzji leków zawierających kodeinę lub pseudoefedrynę. Informacje o lekach i substancjach, które wymagają okazania dodatkowej dokumentacji można znaleźć na stronie International Narcotics Control Board oraz do uzyskania w Ambasadzie Gruzji w Warszawie tel. 22 616 62 21/lub 22/lub 25.Więcej informacji o procedurze wwiezienia leków do Gruzji: www.rs.ge - BorderCrossing-en(zakładka "movement of drugs").Każdy bagaż przed wyjściem z hali przylotów jest prześwietlany. Podobnie przy wylocie: tu kontrola obrazów, ikon, noży, pamiątek stylizowanych na antyki. Każdy taki przedmiot musi mieć oficjalny certyfikat zezwalający na jego wywóz z kraju. Niektóre sklepy wydają go od razu, ale nie zawsze i nie wszędzie.
-ze względu na odmienną florę bakteryjną zalecamy zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym typu Stoperan (leki te są dozwolone w Gruzji i nie ma konieczności posiadania na nie zaświadczenia lekarskiego).
"