Program
1 dzień:
Zbiórka na lotnisku w Warszawie na dwie godziny przed odlotem. Spotkanie z pilotem. Wylot samolotem, bezpośrednio do Gruzji. Przylot do Tibilisi, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
2 dzień:
Po śniadaniu ruszamy na spotkanie ze stolicą Gruzji. Podczas spaceru poznamy lokalną architekturę i zabytki, usłyszymy też opowieści o historii i współczesnym życiu miasta. Zwiedzimy Katedrę Sameba (Trójcy Świętej) oraz kościół Metechi z XII w. przepięknie położony na opadającej ku rzece skale. Wjedziemy kolejką linową do Twierdzy Narikala z IV w. Podczas pieszej wycieczki po starej części Tbilisi zwiedzimy Abanotubani - dzielnicę ze słynnymi łaźniami siarkowymi i typowymi dla architektury Tibilisi domami z drewnianymi, rzeźbionymi balkonami. Następnie przejdziemy ulicami Szardena, Herakliego, zobaczymy nowoczesny Most Pokoju nad rzeką Mgwari, rezydencję patriarchy Gruzji Ilii II-go oraz fantazyjne wieżyczki Teatru Lalek Rezo Gabriadze. Przejazd Prospektem Rustaweli – najbardziej reprezentacyjną ulicą Tbilisi z wieloma budynkami administracji państwowej, w tym Parlamentu Gruzji i Akademii Nauk. Tu mają swą siedzibę Opera i Teatr Baletowy, Muzeum Narodowe, Teatr Dramatyczny, liczne banki itd. Ten dzień z pewnością przyniesie wiele pozytywnych wrażeń z odkrywania Tibilisi. Kolacja w restauracji. Nocleg.
3 dzień:
Śniadanie i wyjazd w kierunku granicy Gruzji i Armenii. Przekroczenie granicy. Przejazd w kierunku Erewania, po drodze zobaczymy górski kurort Diliżan. Zwiedzimy zespół klasztorny Hagharcin z XIII w., który pojawia się nagle z pomiędzy gęstych drzew i tworzy fantastyczne wrażenie zaginionego świata. Zbudowany w X w. klasztor był jednym z ważniejszych ośrodków ormiańskiej kultury i architektury sakralnej, podczas ormiańskiego Srebrnego Wieku (XII-XIV w.). Przejazd w kierunku jeziora Sewan, jednego z największych jezior górskich w Eurazji. Jezioro przyciąga turystów swoim urokiem otaczającej go przyrody, plażami oferującymi wypoczynek i historią zaklętą w licznych zabytkach. Piesza, krótka wycieczka do Sewanawank – klasztoru z IX w. Ten zabytek szczególnie ważny dla historii i kultury Armenii znajduje się w pobliżu miasta Sewan w miejscu, które niegdyś było wyspą, a obecnie na skutek obniżenia się poziomu jeziora półwyspem. W programie obiad z lokalnymi potrawami, w tym pstrągiem gotowanym lub z grilla. Nocleg w Erewaniu.
4 dzień:
Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Erewania – centrum miasta, Plac Republiki, Uniwersytet Państwowy, Parlament oraz górujący nad miastem Monument Matki Armenii, skąd roztacza się przepiękny widok na górę Ararat. Kaskada – pięciopoziomowe schody na wzgórzu w centrum miasta, z przytulnymi kawiarniami na świeżym powietrzu, pięknymi rzeźbami, pachnącymi kwiatami i wspaniałymi panoramicznymi widokami na miasto i Ararat. Wieczorem jest to miejsce bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów, pełne magii i ciepła. Następnie odwiedzimy wytwórnię słynnego ormiańskiego koniaku i spróbujemy tego wspaniałego trunku. Przejazd do pięknej, pogańskiej Świątyni Słońca w Garni, zbudowanej w 77 r. przez cara Trgatoma I. Otoczona kolumnadą ze wszystkich stron budowla, położona na szczycie wzgórza nad głębokim wąwozem, zdaje się prawie nierealna. Zniszczona przez wielkie trzęsienie ziemi w 1679 roku świątynia została odrestaurowana w latach 70-tych ubiegłego wieku. Z Garni udamy się do Geghard, gdzieznaj duje się wykuta w skale świątynia św. Gerarda (XII-XIII w.). To tu wedle legendy apostoł Tadeusz przywiózł włócznię, która przebiła bok Chrystusa - stąd pochodzi nazwa klasztoru, która po ormiańsku oznacza właśnie „włócznię”. Obecnie grot włóczni znajduje się w Eczmiadzyn. Geghard to klejnot średniowiecznej architektury sakralnej, malowniczo wkomponowany w zapierające dech w piersiach klify potężnego wąwozu. Obiad w miejscowej restauracji połączony z pokazem wypieku miejscowego chleba, zwanego lawaszem. Po powrocie do Erewania odwiedzimy Memoriał poświęcony ofiarom Genocydu - ludobójstwa popełnionego na ludności ormiańskiej przez Imperium Osmańskie w czasie I wojny światowej. Nocleg w Erewaniu.
5 dzień:
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do katedry w Eczmiadzynie, najważniejszej świątyni ormiańskiej, siedziby Katolikosa Kościoła Ormiańskiego. Została one wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela w latach 301-303, zaraz po tym jak król Tiridates III jako pierwszy władca w historii przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową. Jest to jednocześnie najstarsza katedra na świecie. W świątyni znajdują się liczne zabytkowe rękopisy, ikony, rzeźby, krucyfiksy. Najcenniejszym skarbem jest grot Włóczni Przeznaczenia, uważanej za relikwię Męki Pańskiej, przechowywany w złotym relikwiarzu w skarbcu katedralnym. Stamtąd udamy się na północ Armenii, drogą wśród zalesionych gór i głębokich wąwozów. Wizyta w zespole klasztornym Achpat położonym na pięknym płaskowyżu nieopodal wsi o tej samej nazwie Tu w XVIII w. mieszkał i tworzył najwybitniejszy poeta ormiański Sajat Nova, który zasłynął jako poeta – trubadur śpiewający swoją poezję. Był bardzo szanowany na dworze gruzińskiego cara Herakliego II. Klasztor znany jest także z kamiennych krzyży (chaczkarów) - najstarsze z nich stanęły tu już w XI w. Przejazd do granicy Armenii i Gruzji, przekroczenie granicy, przejazd do Tbilisi Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Nocleg w Tbilisi.
6 dzień:
Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Kachetii – regionu znanego z produkcji doskonałych gruzińskich win. Zwiedzanie rozpoczniemy od klasztoru Bodbe, gdzie pochowana jest św. Nino, patronka Gruzji. Następnie przejazd do Sighnaghi, najbardziej malowniczego zakątka Kachetii, miasteczka muzyki, sztuki i miłości. W tym pięknym mieście z bogatą historią, otoczonym murami obronnymi i zwieńczonymi licznymi basztami znajdują się ruiny średniowiecznej twierdzy. Podobno mury Sighnaghi są drugimi najdłuższymi na świecie, ustępując tylko Wielkiemu Murowi w Chinach. Roztacza się z nich przepiękny widok na Dolinę Alazańską. Degustacja win gruzińskich, produkowanych tradycyjnymi metodami w wielkich glinianych naczyniach, zwanych „kvevri. Obiad w gruzińskim domu, z winem i lokalnymi tradycjami. Warsztaty z lepienia gruzińskich pierożków „chinkali”. Powrót na nocleg w Tbilisi.
7 dzień:
Śniadanie w hotelu. Podróż wzdłuż Gruzińskiej Drogi Wojennej. Podczas tej podróży wizyta w architektonicznym kompleksie Ananuri z widokiem na otoczony górami zbiornik wodny Zhinvali. Dalsza podróż po Gruzińskiej Drodze Wojennej do miasteczka Stepantsminda, położonego u podnóża góry Kazbegi, najbardziej znanej i malowniczej góry Gruzji. Nad miastem, jak baśniowy zamek góruje klasztor Cminda Sameba zbudowany w XIV wieku, do którego podjedziemy samochodami terenowymi. Nocleg w Guduari.
8 dzień:
Śniadanie w hotelu. Dzisiaj czeka nas podróż do Uplisczyche, umieszczonego na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Starożytne miasto-twierdza Upliscyche jest jednym z unikalnych zabytków na świecie. Wyryte w wulkanicznej skale gór Kvernaki, to urokliwe miasteczko fascynuje swą dawną wielkością. Będziemy podziwiać pozostałości majestatycznych świątyń, teatrów i budynków mieszkalnych połączonych ze sobą krętymi uliczkami-korytarzami. Po zwiedzaniu twierdzy udamy się do Gori, miejscowości gdzie urodził się Stalin. Przystanek na pamiątkowe zdjęcie przy muzeum dyktatora. Następnie przejedziemy w kierunku Kutaisi, do zespołu architektonicznego Gelati, również wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zespół został założony w XII w. przez potężnego króla Dawida Budowniczego. Po zwiedzaniu udamy się Kutaisi na spacer po centrum miasta. Kolacja i nocleg w okolicy Kutaisi.
9 dzień:
Po śniadaniu przejazd do Mcchety - dawnej stolicy Gruzji. Odwiedzimy klasztor Dżwari z VI wieku znajdujący się na szczycie góry, u zbiegu rzek Mgwari i Aragwi z przepięknym widokiem na zabytki miasta. Następnie zwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli, która stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji. Potem, podczas spaceru wąskimi uliczkami starej Mchety, będzie czas wolny na odpoczynek i zakup upominków. Pożegnalna kolacja w restauracji z gruzińską kuchnią i muzyką. Nocleg.
10 dzień:
Wczesnym rankiem przejazd na lotnisko. Wylot do Polski samolotem rejsowym. Przylot do Warszawy.