Program wycieczki
DZIEŃ 1
Wyjazd z wg. rozkładu jazdy, przejazd do MOSZNEJ słynącej z najpiękniejszego w Polsce pałacu reprezentującego kilka kierunków architektonicznych. Spacer po parku przypałacowym. Przejazd do GRODNA. Pierwsze wzmianki o zamku w tym miejscu pochodzą z XII w. Zamek nie miał szczęśliwej historii, przechodził z rąk do rąk, w czasie wojny trzydziestoletniej zniszczony przez Szwedów, a w 1869r. doszczętnie została zniszczona w pożarze wieża. Zwiedzanie pozostałości zamku. Przejazd do największego zabytku Dolnego Śląska, zamku KSIźŻ, jednego z największych zamków w Polsce i Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Zbudowany na urwistym skalnym cyplu, głęboką kotliną porośniętą lasem. Niegdyś nazywany był „perłą Śląska”, a także „zamkiem z bajki”, jest budowlą charakteryzującą się różnymi stylami architektury. Zamek otacza 300 hektarowy park - rezerwat dendrologiczny. Wiosną otoczenie zamku rozkwita tysiącami kwiatów azalii i rododendronów. Ozdobę zamku stanowią tarasy obsadzone różami i tryskające fontannami i kaskadami wodnymi. Jego początki sięgają XIII w. od tego czasu przechodził on przez wiele rąk – Piastowie Śląscy, czescy monarchowie, rycerstwo, Władysław Jagiellończyk, mieszkała tu także księżna von Pless. Zwiedzanie barokowych wnętrz zamku a także zapoznanie się z jego historią podczas II wojny światowej. Przejazd na miejsce noclegu, zakwaterowanie, nocleg.
DZIEŃ 2
Śniadanie, przejazd do BOLKOWA, gdzie corocznie odbywa się turniej rycerski. Nie jest znana dokładna data powstania zamku, wiadomo jednak, że powstał przed rokiem 1277. Z tego okresu pochodzi bowiem najstarsza wzmianka. Nosił on wówczas nazwę Hain. W czasach piastowskich zamek nigdy nie został zdobyty. Podczas wojny trzydziestoletniej dwukrotnie odparł atak wojsk szwedzkich. Ciekawostką architektoniczną zamku jest wieża w kształcie klina, której ostrze podczas oblężenia w ówczesnych czasach, było skierowane w stronę największego zagrożenia. Dzięki temu pociski ześlizgiwały się po murze, nie wyrządzając poważniejszych szkód. Wizyta w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie możemy zobaczyć m.in.: Bazylikę w Krzeszowie, Kościół Wang, Zamek Chojnik, Zamek Książ. Przejazd do KARPACZA, spacer, czas wolny.
DZIEŃ 3
Śniadanie, Przejazd do ZAMKU CZOCHA, malowniczo położonego na wysokim brzegu Jeziora Leśniańskiego. Do największych atrakcji zamkowych można zaliczyć: renesansową studnię, nazywaną przez właścicieli zamku "studnią niewiernych żon”, Salę Rycerską, zajmująca przestrzeń dwóch kondygnacji, Komnatę Książęcą w stylu późnogotyckim z łożem krytym baldachimem czy kominek marmurowy w holu wejściowym. Ciekawą atrakcję stanowią także jedno z przejść do podziemi, basteja oraz wieża. Zamek Czocha powstał w II poł. XIII w. jako warownia obronna północnej granicy Czech. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej zamek uzyskał formę okazałej rezydencji, którą pod koniec XVIII w. ogromny pożar zamienił w ruinę. Przejazd do miejscowości GRODZIEC, zwiedzanie zamku. Twierdza ta wzniesiona została w drugiej połowie XV wieku w miejscu dawnego warownego grodu kasztelańskiego. Głównym inicjatorem budowy nowego zamku był ówczesny książę legnicki Fryderyk I. Posiadłość stanowiła miejsce licznych wystawnych uczt oraz turniejów rycerskich przez wieki. Ciężki okres zamek przeżywał w czasie wojny trzydziestoletniej, oraz w trakcie II w. ś, został on doszczętnie zniszczony. Obecnie odbudowany i udostępniony do zwiedzania. Przejazd do LEGNICY. W 1241 roku pod Legnicą rozegrała się słynna bitwa z Mongołami, która mimo porażki wojsk chrześcijańskich pod wodzą księcia legnickiego Henryka Pobożnego uratowała Europę i kulturę zachodnią przed ekspansją islamu. Do 1675 roku, miasto stanowiło siedzibę potomków królewskiej dynastii Piastów, potem przeszło kolejno pod panowanie Habsburgów i Hohenzollernów. Spacer po Legnicy, podczas którego możemy zobaczyć m in. XIII wieczny Zamek Piastowski, Katedrę, Kamieniczki Śledziówki. Powrót do Krakowa w godzinach późnowieczornych. Powrót do miejscowości realizowanych antenkami w godzinach późnowieczornych / nocnych dnia 4.