Program
1 dzień:
Zbiórka na lotnisku w Warszawie dwie godziny przed odlotem. Spotkanie z pilotem. Wylot do Maskatu, stolicy Omanu. Przylot w nocy. Przejazd do hotelu i nocleg w stolicy Omanu.
2 dzień:
Rozpoczynamy zwiedzanie Omanu. Choć Oman stał się ostatnio bogatym krajem, nie znajdziemy w nim wieżowców. Są za to piękne wybrzeża, zabytki sprzed setek lat i urzekające krajobrazy. Arabskie tradycje i fascynująca arabska kultura są utrzymywane, o co dba sam sułtan. Zwiedzanie stolicy Omanu. Muskat to niezwykłe, malowniczo położone miasto, ciągnące się wzdłuż urozmaiconego wybrzeża morskiego, w którym piaszczyste plaże przeplatają się ze skałami. Nie ma tu nowoczesnej, lśniącej szkłem i aluminium architektury, są za to stare fortece, pięknie wkomponowane w krajobraz. Można tu poczuć klimat żywego i prawdziwego Orientu, a mieszkańcy miasta żyją spokojnie, strzegąc wielowiekowych tradycji. Zobaczymy Wielki Meczet Sułtana Kabusa - najważniejszy i najpiękniejszy meczet w kraju, który jest jednym z największych na świecie. Jego wnętrza zachwycają bogatymi zdobieniami i żyrandolami oraz największym na świecie dywanem pokrywającym całą salę do modlitw. Następnie odwiedzimy stare dzielnice leżące nad malowniczymi zatokami. Zza bramy oglądamy pałac sułtana i zaglądamy na Muttrah, najstarszy suk (czyli bazar), gdzie poczujemy niezwykłą atmosferę tego miejsca przepełnioną orientalnymi zapachami. Powitalna kolacja i nocleg w stolicy.
3 dzień:
Podróż w głąb kraju przez góry. Przejazd do Nizwy, dawnej stolicy Omanu. Spacer po centrum i wizyta na suku, będzie okazja by kupić pamiątki i poćwiczyć swoje umiejętności handlowe podczas targowania. Zwiedzanie zabytkowego, imponującego fortu Jabrin, znajdującego się na liście UNESCO, jednej z niewielu dawnych fortec Omanu. Przejazd do urokliwej górskiej wioski Misfat al Abriyyin leżącej u podnóża najwyższej góry kraju Dżabal al-Szams (góry słońca). Nocleg w hotelu.
4 dzień:
Dalsza podróż zawiedzie nas do bardzo ciekawego, zabytkowego fortu Bahla. Po postoju jedziemy do Ibri, gdzie oglądamy wpisaną na listę UNESCO dobrze zachowaną nekropolię Bat liczącą sobie ponad 4000 lat. Podróż malowniczymi górskimi drogami z postojami w punktach widokowych. Dojazd do morza i nocleg w hotelu na wybrzeżu.
5 dzień:
Rano chwila odpoczynku i relaks nad morzem. Chętni mogą zanurzyć się w ciepłych wodach Morza Arabskiego. Przejazd na lotnisko i wylot do Zjednoczonych Emiratów. Zwiedzamy stolicę Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Dhabi. Miasto jest położone malowniczo na przybrzeżnej wyspie, połączonej ze stałym lądem trzema mostami. Ta bogata i supernowoczesna metropolia to kolejny przykład wspaniałego rozwoju i zadziwiającego rozmachu, gdzie dominują co prawda drapacze chmur, ale która też dzięki znajdującym się tutaj pięknie utrzymanym parkom oraz ogrodom jest najbardziej zielonym miastem tego regionu. Zwiedzanie wspaniałego, imponującego wielkością i przepychem meczetu Szejka Zayeda. Budowla ta może konkurować z samym Tadż Mahalem. To architektoniczne dzieło sztuki jest jednym z największych meczetów na świecie o pojemności 40.000 wiernych. Składa się on z 82 kopuł i ponad 1000 kolumn. Nocleg w hotelu.
6 dzień:
Zwiedzamy centrum Abu Dhabi które architekturą, przepychem i łączeniem tradycji i nowoczesności zachwyca każdego. Znajduje się tu m.in. najdroższy hotel w kraju - Emirates Palace. Ruszamy na spotkaniem z Dubajem, jednego z siedmiu emiratów, którego wspaniałości trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy. Ten nowoczesny zakątek świata jest tak odmienny od otaczającej rzeczywistości, że wydaje się wręcz nierealny. Dla tamtejszych szejków nie ma rzeczy niemożliwych. Miasto słynie z fantazji, gigantomanii, innowacyjności i luksusu. Widzimy tu sztuczne jeziora, przeogromne galerie handlowe, sztuczny stok narciarski, nowoczesne metro i cuda architektury. Wieczorem podziwiamy centrum miasta i spektakl wspaniałych grających i podświetlanych fontann. Nocleg w hotelu w Dubaju lub w sąsiedniej Szardży.
7 dzień:
Zwiedzanie Dubaju. Podczas oglądania tego imponującego, zbudowanego na pustyni miasta zobaczymy dzielnicę Deira ze Złotym Bazarem, wjedziemy na sztuczny półwysep w kształcie palmy oraz zatrzymamy się w nowoczesnej dzielnicy Marina City. Jachty bogatych mieszkańców cumują tu wprost przy nowoczesnych wieżowcach. Z plaży fotografujemy Burdż al Arab, słynny hotel w kształcie żagla, wizytówkę miasta. Potem dzielnica drapaczy chmur, gdzie wznosi się Burdż Khalifa, najwyższy wieżowiec świata o wysokości 828 metrów, którego wygląd nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu. Fakultatywnie wjazd windą na taras widokowy na 124 piętrze (płatne ok. 40 USD po wcześniejszym zamówieniu). Nocleg w Dubaju.
8 dzień:
Przejazd na lotnisko i podróż w przestrzeni i czasie do pradawnej Persji. Pierwszym miejscem, w tym magicznym i niezwykle gościnnym kraju będzie Sziraz, miasto poezji i kultury. Z tego właśnie zakątka świata wywodzi się słynna nazwa czerwonego szczepu wina. Nie jest wiadome, kto przywiózł go do Europy, ale znany jest od czasów rzymskich. Niestety w Iranie wina się nie napijemy, ale za to czekają tu inne atrakcje. Zwiedzanie przepięknych meczetów (Nasir al-Mulk czy Shah Cheragh) oraz mauzoleum Hafeza, irańskiego „boga” poezji. Nocleg w Szirazie.
9 dzień:
Poranny wyjazd do miejsca – symbolu starożytnej Persji, czyli słynnego Persepolis. Po dziś dzień miejsce to robi wrażenie na przyjezdnych mimo, że zostało częściowo spalone przez Aleksandra Macedońskiego. Zwiedzanie pozostałości miasta, które około 2500 lat temu tętniło życiem i stanowiło centrum pradawnej Persji. Po południu dalszy pobyt w Szirazie i poznawanie uroków miasta. Spacer po ogrodach Eram i odświerzający pobyt w hammamie (wstęp nie ujęty w cenie wycieczki). Wieczorna wizyta na bazarze, wspaniała okazja, by zaopatrzyć się w pamiątki dla bliskich. Nocleg w Szirazie.
10 dzień:
Długi, całodzienny przejazd w kierunku Isfahanu, architektonicznej perły Iranu. Jednej z dawnych stolic Persji i najpiękniejszego miasta kraju. Po drodze do dawnej stolicy zatrzymamy się w Zeynodin, by zobaczyć grób pierwszego, legendarnego władcy Perskiego – Cyrusa oraz pozostałości Karawanseraju, muzułmańskiego zajazdu. Wieczorny dojazd do Isfahanu. Relaks w jednej z tradycyjnych herbaciarni pozwoli lepiej wczuć się w atmosferę miasta. Nocleg w hotelu.
11 dzień:
Cały dzień przeznaczony na zwiedzanie Isfahanu i cieszenie się atmosferą tego pięknego, przyjaznego, pełnego kwiatów miasta. Historia Isfahanu zaczęła się 2700 lat temu. Największa jego świetność przypada na przełom XVI i XVII wieku. Tu poznamy kręte uliczki starej dzielnicy, bazary, meczety i pałace. Zwiedzanie najważniejszych miejsc, wśród których znajdą się meczet Dżameh, Wielki Bazar, most Szachrestan i katedra Vank. Widzimy most Khaju znajdujący się na większości widokówek i plac Naqsh-e-Jahan jest miejscem, gdzie wieczorami przychodzą rodziny, by spotkać się ze znajomymi i wypić herbatę. Zabytki Isfahanu zostały wpisane na listę UNESCO. Ciekawostką będzie wycieczka do świątyni ognia Ataszgan. Unikatowa religia zaratustrian jest wciąż obecna w Iranie. Nocleg w Isfahanie.
12 dzień:
Przejazd w kierunku Kaszanu. Wizyta do wpisanej na listę UNESCO wiosce Abaneh. Dojazd do Kaszanu, miasta słynącego z produkcji wody różanej. Zwiedzanie starych domów bogatych kupców: Tabatabaiha i Borojerdiha i pozostałości starego miasta. Spacer po bazarze. Relaks przy herbacie i fajce wodnej w jednej z lokalnych klimatycznych herbaciarni. Nocleg w Kaszanie w lokalnym gościńcu.
13 dzień:
Przejazd nad Namak, solnego jeziora położonego na wschód od Kaszanu. Podziwiamy kolory mieniącej się soli o poranku. Dalsza podróż do Kom, świętego miasta w którym rozpoczęła się irańska rewolucja. Zwiedzanie domu Chomeiniego i innych godnych uwagi miejsc. Przejazd do Teheranu. Nocleg w hotelu i pożegnalna kolacja w stolicy.
14 dzień:
Objazd irańskiej stolicy. Zobaczymy m.in. ambasadę USA, gdzie rozgrywały się tragiczneh wydarzenia podczas rewolucji irańskiej. Zwiedzanie posiadłości ostatniego cesarza Rezy Pahlawiego. Transfer na lotnisko. Wieczorem lub w nocy wylot z przesiadką do Warszawy.
15 dzień:
Przylot do Warszawy.